Pradedantieji verslininkai puikiai geba identifikuoti produkto ar paslaugos poreikį, jie džiaugsmingai pasakos apie savo verslo idėją ir dalysis patirtimi.
Tačiau paklausus kažko apie įmonės finansus, jų veide dažnai išvystume nepatiklią šypsenėlę. Iš pirmo žvilgsnio įmonės finansų valdymas nėra kažkoks „raketų mokslas“, tačiau kuo labiau į viską gilinamės, tuo geriau suvokiame šios srities žinių svarbą. Taigi, nors verslo steigėjai ir sugeneravo puikią idėją, tačiau daugelis jų neturi pakankamai žinių, leidžiančių nardyti po įmonės apskaitos ir finansų vandenynus.
Prireikus teikti sudėtingas finansines ataskaitas, nebeužtenka geranoriškų šeimos narių ar draugų patarimų, pagalbos. Taigi, įmonės samdo buhalterius. Deloite duomenimis, 70 proc. užsienio įmonių vadovų apskaitos funkcijas perdavė išoriniams šių paslaugų teikėjams: tai verslams padėjo optimizuoti išlaidas. Tačiau tam tikroms užduotims atlikti galima samdyti ir finansų direktorių. Tokia praktika dar nėra dažna, ypač Lietuvoje, bet jau įgauna pagreitį.
Finansų direktoriaus paslaugą verta rinktis dėl specialisto sukauptos patirties bei įsipareigojimų neatsilikti nuo geriausių šios srities praktikų. Verslų savininkai finansininko paslaugomis pasinaudoti gali tada, kai iš tiesų reikia. Paprastai finansininkai samdomi daliai darbo dienos, laikinai, prireikus išspręsti tam tikras verslo problemas. Įprastai parengiama sutartis, kurioje aiškiai apibrėžiama, ką finansų direktorius dirbs.
Finansų direktorius nebūtinai turi būti vienas asmuo. Tai gali būti konsultacijas teikianti įmonė ar kelių savarankiškai dirbančių darbuotojų – savo srities profesionalų – teikiama paslauga, kai mokama už įgyvendintą projektą arba darbo valandas. Taigi, verslai finansinius partnerius gali pasirinkti atsižvelgdami į konkrečius poreikius ar biudžetą.
Finansų valdymas ir įmonės finansininko kompetencijos
Pagal paslaugų sutartį samdomi finansų analitikai ar direktoriai ne tik parengia strategines finansines gaires ir prižiūri finansus, bet ir glaudžiai bendradarbiauja su įmonės vadovų komanda, padeda kurti ir įgyvendinti finansinius planus, atitinkančius bendrus organizacijos tikslus. Pagrindinės jų funkcijos yra šios:
- Finansų valdymas ir biudžeto sudarymas;
- Finansinė analizė, ataskaitų rengimas;
- Strateginis planavimas ir konsultavimas;
- Apskaitos automatizavimas ir efektyvinimas;
- Finansinės rizikos valdymas;
- Konkrečiai verslo sričiai taikomų reglamentų išmanymas, geriausios praktikos ir kt.
Taip pat finansų direktoriaus kompetencijų sritis gali būti ir kur kas platesnė, pavyzdžiui:
- Apyvartinių lėšų valdymas (pinigų srautai / apyvartinis kapitalas);
- Finansinės prognozės;
- Rizikų valdymas;
- Įmonių susijungimai, kitų įmonių įsigijimas ir pan.;
- Skolų valdymas ir kt.
Finansų valdymas: kodėl įmonės naudojasi finansų direktorių paslaugomis?
Yra keli scenarijai, kai finansų direktorių samdymas yra geriausias būdas įveikti verslo iššūkius. Pirma, tokios paslaugos labai patrauklios pradedančiosioms įmonėms bei privataus kapitalo lėšomis finansuojamiems verslams.
Dažniausiai finansų direktorių samdyti tenka, kai:
- Verslo kūrėjui galima klijuoti antreprenerio ar startuolio etiketę. Antrepreneris – tai ne tik verslininkas, bet ir inovatorius, vykdantis kūrybišką veiklą, gebantis kurti naujus produktus bei paslaugas. Net jeigu verslas ir auga sėkmingai, vis tiek neišvengiamai pritrūksta laiko biudžetui formuoti, prognozėms, finansinių rezultatų analizei ir t. t.
- Įsteigėte mažą arba vidutinio dydžio įmonę. Visų smulkmenų, susijusių su įmonės finansais, verslo kūrėjai bei savininkai tikrai nežino. Todėl sprendimus jie kartais priima remdamiesi ne skaičiais, finansiniais duomenimis ir kitais objektyviai pamatuojamais rodikliais, bet savo nuojauta, kuri, deja, apgauna. Įmonės finansų valdymas – tai skaičiais paremtas mokslas.
- Pritraukėte išorės investuotojų ar rizikos kapitalo fondų lėšų. Tai puiki galimybė verslui plėstis ir užimti lyderio pozicijas. Tačiau investicijas lydi ir nauji įsipareigojimai: investuotojus gali tekti informuoti apie pelno maržas, išlaidas rinkodarai (klientų pritraukimo kaštus) ir kitus pagrindinius veiklos rodiklius, kuriuos, atrodo, sudėtinga perteikti skaičiais.
- Turite buhalterį, kuris rengia ir pateikia reikiamas ataskaitas, tačiau išsamesnių finansų valdymo įgūdžių jam stinga, taip pat jaučiate, kad finansų planavimo ir analizės srityse yra spragų.
- Verslas nefunkcionuoja taip gerai, kaip turėtų. Objektyvus finansų analitikas gali padėti suprasti, kas konkrečiai stringa, kokių veiksmų imtis, kad verslas įgautų pagreitį, o pelnas pradėtų augti.
Kodėl verta rinktis finansų direktoriaus iš išorės paslaugas?
Mažesnės išlaidos
Samdyti visą darbo dieną dirbantį finansų direktorių – brangu (vidutinis finansų direktoriaus atlyginimas (neto) per mėn. – 2 337–6 634 Eur [1]), ypač mažoms bei vidutinio dydžio įmonėms, be to, tenka mokėti ne tik atlyginimą, bet ir priedus, reikia įrengti ir išlaikyti darbo vietą ir kt.
Laisvai samdomas finansų direktorius įprastai dirba ne visą darbo dieną: jį galite samdyti tik konkretiems projektams, nustatyti, kiek valandų per mėnesį Jums reikės tokio specialisto, ar samdyti tik pagal poreikį ir pan. Pirmuosius žingsnius rinkoje žengiančioms įmonėms ilgalaikių finansinių įsipareigojimų našta, susijusi su personalu, gali būti per sunki.
Pasirinkę bendradarbiauti su laisvai samdomu finansų direktoriumi, pradedantieji verslai gali efektyviau paskirstyti savo ribotus išteklius ir užsitikrinti reikiamą pagalbą neįsiskolindami ir nepatirdami jokių finansinių sunkumų. „BPO House“ garantuoja, kad Jūsų verslas gaus reikiamas funkcijas už protingą kainą.
Ekspertiškumas ir turimi papildomi ištekliai
Laisvai samdomi finansų direktoriai dažniausiai jau yra sukaupę daug įvairių sričių patirties, tad, remdamiesi įgytomis praktinėmis žiniomis, gali pateikti įžvalgų ir patarimų. Pavyzdžiui, ilgą laiką vienoje įmonėje išdirbęs finansų direktorius dažnu atveju tokios įvairiapusės patirties neturės.
Be to, samdomi finansų direktoriai turi prieigą prie įvairesnių išteklių, yra užmezgę daug kontaktų, ryšių, kurie Jūsų verslui gali būti labai naudingi.
Naudodamiesi pažangiausiomis technologijomis, šie specialistai finansus valdys veiksmingiau ir efektyviau, įmonėms padės priimti duomenimis pagrįstus sprendimus bei išlikti konkurencingoms.
Pavyzdžiui, „BPO House“ finansų direktoriaus paslauga verslui – vertinga, nes profesionalūs finansininkai gali parinkti tinkamiausią apskaitos programinę įrangą, pritaikyti reikiamus analitikos įrankius, įdiegti sprendimus, kurie jau ištestuoti ir puikiai veikė, teikiant panašias paslaugas kitiems verslams.
Lankstumas ir gebėjimas greitai adaptuotis prie verslo poreikių
Šiųdienė verslo aplinka – dinamiška, lanksti. Taigi, prireikus įmonės gali užsisakyti finansų direktoriaus paslaugas tik išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, kai sparčiai auga, patiria svyravimų dėl sezoniškumo ar vykdydamos išskirtinius projektus, kuriems būtina aukštesnė nei vidutinė kompetencija finansų srityje.
Kaip išsirinkti finansų direktorių?
Ieškant kompetentingo finansų direktoriaus, reikia atsižvelgti į 3 esminius veiksnius – Jūsų verslo srityje jo sukauptą praktiką, finansininko teikiamas paslaugas ir jų kainodarą.
Konkretaus verslo sektoriaus žinios gali būti neįkainojamos siekiant pelnyti konkurencinį pranašumą. Jeigu ketinate samdyti finansų direktorių, pasidomėkite, ar jis teikia Jums aktualiausias ir reikalingiausias paslaugas (kartais verslams prireikia labai specifinių paslaugų, kurias teikia ne visi finansų direktoriai, tačiau gali suteikti kompleksines finansų valdymo paslaugas teikiančios įmonės, tokios kaip „BPO House“). Taip pat labai svarbus ir naudos / vertės santykis: ar finansų direktorius suteiks reikiamų žinių, atliks svarbius darbus, o jo paslaugos kainuos adekvačiai.
Taigi, tvarus finansų valdymas – raktas į sėkmę, o finansų direktoriaus paslauga – tai tarsi vitaminų injekcija verslui: įmonė įgis įgūdžių, žinių ir patirties, reikalingos augimui ir finansiniams rezultatams gerinti, kartu neprarasdama lankstumo ir išlaidų kontrolės.
[1] https://www.manoalga.lt/atlyginimu-informacija/valdymas/finansu-vadovas