Apskaita ir buhalterinės paslaugos

Finansų apskaitos sektorius išgyvena gana didelius ir ženklius pokyčius. Spartėjanti technologijų pažanga, į vis daugiau sričių besiskverbiantis dirbtinis intelektas (DI) kardinaliai keičia ir koreguoja atidirbtus procesus. DI įrankiai padeda apskaitą ne tik tvarkyti veiksmingiau ir tiksliau, bet ir po truputį keičia mūsų suvokimą apie profesijas – net ir tų pačių buhalterių. Tačiau DI ne tik labai pasitarnauja, bet kelia ir šiokį tokį nerimą.

JAV sertifikuotų buhalterių instituto (AICPA & CIMA) atliktas ekonominių perspektyvų tyrimas-apklausa[1] atskleidė, kad 71 proc. vadovų kiek nerimauja, ar naudojami DI įrankiai nekelia grėsmės privatumui, verslo etikai ir duomenų tikslumui, 42 proc. vadovų reiškė didelį susirūpinimą, o 6 proc. teigė, kad tam neteikia reikšmės.

Apklausa atlikta 2024 m. vasario mėn., joje dalyvavo 275 įmonių finansų direktoriai, kontrolieriai ir kt.

Apie 26 proc. apklaustųjų teigė, kad jų organizacijos, atlikdamos pagrindines operacijas, eksperimentuoja su DI įrankiais, o 6 proc. atsakė, kad vienoje ar keliose verslo srityse jau įdiegė naująsias DI technologijas. Pusė respondentų teigė dar nesvarstę apie DI įrankių panaudojimą.

Įmonių finansų vadovai ir buhalteriai norėtų išbandyti DI funkcijas, susijusias su šiomis sritimis:

  •       pardavimai ir rinkodara (42 proc.);
  •       IT ir rizikos valdymas (37 proc.);
  •       pagrindinės verslo operacijos (30 proc.);
  •       finansai ir įmonės strategija (27 proc.).

Taigi, kuo DI naudingas verslams, ypač tiems, kuriems buhalterinės paslaugos teikiamos išorės tiekėjų?

Kaip dirbtinis intelektas skverbiasi į šiuolaikinius verslus?

Apskaita per pastaruosius dešimtmečius nuėjo ilgą kelią: nuo rankinių įrašų iki DI automatizuotų funkcijų. DI keičia istoriją: padeda greičiau suvesti duomenis, apdoroti sąskaitas faktūras ir generuoja ataskaitas, realiuoju laiku analizuoja didelius kiekius duomenų. Buhalteriai sutaupo laiko, atsižvelgdami į apibendrintus duomenis gali pateikti strateginių įžvalgų, be to, sumažėja klaidų tikimybė. Kaip tai įmanoma? Panaudodamas tam tikrus mokymosi algoritmus, DI ilgainiui užduotis atlieka vis tiksliau, taigi visa informacija – patikimesnė, o klaidų rizika – minimali.

DI pritaikymą apskaitoje skatina išmanesnių, greitesnių ir tikslesnių finansinių procesų poreikis. Įmonės siekia optimizuoti, racionalizuoti savo veiklą, o buhalteriai ieško būdų, kaip padidinti produktyvumą. DI čia prisideda kaip buhalterio esminis pagalbininkas, dešinioji ranka, automatizuojanti įprastas užduotis, analizuojanti didžiulius kiekius duomenų ir pateikianti vertingų įžvalgų.

Ar dirbtinis intelektas pakeis buhalterius?

Nors į apskaitos programinę įrangą ir mokesčių programas vis dažniau integruojami DI elementai, apskaita iš esmės išlieka žmonių koordinuojamas procesas.

Taigi, DI buhalterių tikrai nepakeis (bent jau kol kas), tačiau jo įrankiai skatina specialistus sutelkti dėmesį į tai, ką jie moka geriausiai ir ko jokie robotai dar negali atlikti, t. y. į strateginį mąstymą ir sudėtingų verslo finansinių problemų (ir ne vien jų) sprendimą. Skaitmeniniame amžiuje DI padeda buhalteriams, ypač išmanantiems naująsias technologijas ir susipažinusiems su inovatyviausiomis DI galimybėmis, teikti dar didesnę vertę turinčias buhalterines paslaugas.

DI integravus į įmonių apskaitą, buhalterio profesija apskritai tampa dinamiškesnė. Šiuolaikiškos įmonės pritraukia naujosios kartos technologijas išmanančius buhalterius.

Beje, jei žvelgsime į ateitį (kelis artimiausius dešimtmečius), DI gali pakeisti buhalterius, kurie nežino, kaip panaudoti, pritaikyti jo įrankius. Tačiau turint omenyje, kad rinkoje jaučiamas buhalterių trūkumas, veikiausiai toks scenarijus nėra realus.

Apskaita ir buhalterinės paslaugos su DI

Buhalterinės paslaugos ir dirbtinis intelektas: kokios naudos galite tikėtis?

DI atlieka sunkias užduotis

Daugelis buhalterio profesija nesižavi būtent dėl to, kad anksčiau kai kurie darbai tęsdavosi kelis mėnesius, būdavo daug rankinio darbo, tekdavo taikyti galybę „Excel“ formulių, o kur dar nuolatiniai terminai, ataskaitos, auditai. DI perėmė daugelį šių užduočių.

Dar viena iš DI funkcijų – pateikti vartotojui glaustą informacijos santrauką: nereikia skaityti šimtų puslapių.

Taigi, DI leidžia buhalteriams dirbti efektyviau, už juos atlieka daug laiko trunkančius darbus, o jie gali sutelkti dėmesį į kitas funkcijas ir užduotis, pavyzdžiui, vertinti verslo galimybes, priimti strateginius sprendimus ir kt.

DI sukuria vertę

Vis labiau populiarėja į vartotojus orientuoti debesų kompiuterijos programinės įrangos sprendimai. Taigi, buhalterinės apskaitos paslaugos pirmiausia turi būti pritaikytos prie kliento verslo specifikos, taip pat padėti klientams pasiekti tikslų naudojant strategines metodikas.

2023 m. paskelbtoje Ateities finansų tendencijų ataskaitoje[2] pateikta statistika rodo, kad finansų lyderiams ir jų komandoms kyla daugiau iššūkių kuriant pridėtinę vertę, viršijančią įprastus vaidmenis ir pareigas. Taigi, apskaitos profesionalai ieško būdų, kaip dirbti sumaniau, racionaliau, o ne sunkiau. Automatizavimas ir DI gali padėti darbuotojams daugiau bendradarbiauti, atlikti strategines veiklas.

DI padeda optimizuoti verslo išlaidas

Įdiegus DI į įmonės apskaitą ir finansus, sumažėja išlaidos, nes beveik nebelieka techninio bei rankinio darbo. Taigi, verslas gali veikti efektyviau. Pasitelkus DI galima pritaikyti sąnaudas mažinančius sprendimus, gauti rekomendacijų ir įžvalgų, kaip optimaliai paskirstyti išteklius.

DI aptinka sukčiavimo atvejus ir valdo riziką

DI algoritmai, skenuodami informaciją, aptinka neįprastus veiksmus, nuokrypius, sukčiavimo ar aplaidumo atvejus. Taigi, informacija apie galimai rizikingą veiklą iškart darbuotojams perduodama realiuoju laiku. DI taip pat greitai ir patikimai padeda nustatyti sukčiavimo atvejus, užkirsti kelią tolesniems netikslumams apskaitoje.

Taigi, apibendrinant, DI naudojimas leidžia buhalteriams labiau įsitraukti į kasdienes veiklas, padeda aptikti klaidas ir iš esmės padeda tiksliau parengti finansines ataskaitas, kartu supaprastina ir standartizuoja darbo eigą. Tačiau su duomenų saugumu susijusių iššūkių vis dar pasitaiko.

Buhalterinės paslaugos: kaip profesionalūs bei DI įrankius įvaldę specialistai gali padėti Jūsų verslui?

Visgi DI naudojimas kelia ir tam tikrų rizikų, pavyzdžiui, išlieka tikimybė, kad bus pažeidžiamos duomenų saugojimo ir apdorojimo taisyklės, taip pat DI vis tik neturi kritinio mąstymo, kūrybiškumo ir vis dar gali atlikti tik standartines užduotis.

Taigi, pagal verslo poreikius galime ne tik įdiegti moderniausias buhalterinės apskaitos programas, įrankius, bet ir pasirūpinti užduočių automatizavimu pasitelkus DI galimybes. Bet kurioje įmonėje šiandien svarbios profesionalios buhalterinės paslaugos, kai specialistų darbą papildo DI funkcijos.

„BPO House“ misija šiuo metu – ne tik aukštos kokybės buhalterinės paslaugos Vilniuje, visoje Lietuvoje ir už jos ribų, bet ir DI apskaitos sistemų ir jų galimybių maksimalus pritaikymas Jūsų verslui.

Ieškote būdų optimizuoti buhalterinės apskaitos procesus ar tiesiog norite išbandyti DI galimybes? Kviečiame susisiekti ir pasitarti!

[1] https://www.journalofaccountancy.com/news/2024/mar/organizations-moving-forward-with-generative-ai-despite-concerns-survey-shows.html

[2] https://clouddamcdnprodep.azureedge.net/gdc/gdcZCW1dS/original?wt.mc_id=AID3058214_QSG_638964