Verslas Lietuvoje gali rinktis iš ne vieno techninio sprendimo, kuomet kalbame apie apskaitą. Pačios populiariausios apskaitos programos Lietuvoje yra šios: Rivilė, Finvalda, Debetas bei Microsoft Dynamics Navision. Visos šios programos turi gana gausų naudotojų ratą ir daug savitų privalumų, o taip pat ir šiokių tokių niuansų, kurie būtų aktualūs ieškantiems geriausio sprendimo. Mūsų straipsnio tikslas – trumpai iš praktinės pusės apžvelgti šias programas. 

Rivilė – populiariausia apskaitos programa Lietuvoje 

Šią sistemą naudoja turbūt daugiausiai įmonių visoje Lietuvoje. Nors Rivilės reklaminė medžiaga pozicionuoja programą kaip verslo valdymo sistemą (VVS), tačiau geriausiai ji žinoma dėl to, kad pritaikoma ir naudojama apskaitai vesti. Programa yra kone idealiai adaptuota Lietuvos rinkai, o, kadangi kūrėjai yra lietuviško kapitalo įmonė, tai galima neabejoti, kad funkcionalumas pritaikytas kasdienių ir neeilinių problemų sprendimams būtent Lietuvos verslo klimate. 

Ypač Rivile pasitiki smulkios ir vidutinio dydžio įmonės, kurioms labiausiai ir pritaikyta ši programa. Kadangi kūrėjai ir vystytojai lietuviškas kapitalas, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, sunkiau nuspėti, koks realus programinės įrangos tęstinumas. Atsiradus geram pasiūlymui, Lietuvos ir panašių šalių kūrėjai dažnai parduoda savo kurtas sistemas. 

Tačiau atmetus šį niuansą, Rivilė yra labai stiprus pasirinkimas. Pačią programą sudaro atskiri moduliai ir sritys, kurias galima keisti ir koreguoti pagal įmonės poreikius. Iš techninės pusės galima paminėti vieną trūkumą, lyginant su kitomis programomis – Rivilė leidžia trinti įrašus, o štai pvz., Microsoft Dynamics Navision – ne. 

Finvalda – daug aprėpiantis apskaitos valdymo sprendimas 

Finvalda, kaip ir Rivilė, savo programą pristato ne tik kaip sprendimą apskaitai, bet ir visapusišką verslo valdymo sistemą. Žvelgiant į buhalterijos ir apskaitos specialistų nuomonę – bene didžiausias Finvalda programos pliusas yra tai, kad ja lengva išmokti ir pradėti naudotis. Programa yra gana adaptyvi, pritaikoma prie komandos dydžio, nors daugiausiai šį įrankį taip pat naudoja smulkesnis ir vidutinis verslas. Finvaldą sukūrė Lietuvos programuotojai ir specialistai, tad, kaip ir Rivilė, nėra tiek daug užtikrintumo dėl tobulinimo ir vystymo ilgalaikėje perspektyvoje. 

Programa gyvuoja jau tikrai ilgą laiką ir per jį pelnė daugybės vartotojų liaupses ir pasitikėjimą. Jeigu lyginsime Finvaldą, kaip VVS, su specializuotais sprendimais, funkcionalumo šiek tiek trūkst, ypač iš palaikymo ir priežiūros pusės. Pagalba tarsi ir suteikiama visą parą, tačiau nėra prieinamumo laikų (procentais per mėnesį), atstatymo laikų ir t.t., kas yra labai svarbu ilgalaikėje perspektyvoje ypač dėl užtikrintumo ir kalbant apie ilgalaikį naudojimą. Dar vienas praktinis niuansas – įrašus taip pat galima trinti, kas gali pakenkti skaidrumui ir apskaitos tęstinumui. 

Debetas – patikima programa 

Kaip jau ir įprasta, Debetas dar viena apskaitos programa, kuri save pozicionuoja ir kaip verslo valdymo sistemą. Debetas, kaip ir Rivilė bei Finvalda turi savo modulius ir kitas pritaikymo galimybes, kurios gali būti panaudotos tam, kad programa atitiktų verslo nišą – pvz., žemės ūkį, turizmą ar kitus. Pati programa veikia nuo 1993 metų, tad tikrai ilgai – yra daugiau garantijų dėl tęstinumo.  

Kaip verslo valdymo sistema, Debetas taip pat turi ganėtinai platų funkcionalumą, tačiau gilinantis į detales, į akis pradeda kristi tai, jog trūksta tų pačių duomenų apie prieinamumą, problemų sprendimą. Yra daug papildomų modulių (programų), kurias galima pasirinkti ir pridėti pagal poreikį. Profesionalai giria, kad Debetas labai išsamiai analizuoja duomenis ir procesus, tačiau didesnėms įmonėms gali stigti procesų ir skaičių apdorojimo spartos. Debeto naudotojai taip pat išskiria, kad programa labiau pritaikyta paslaugų sektoriuje dirbančioms įmonėms. 

Microsoft Dynamics Navision  – tarptautinės galimybės, pritaikytos vietinei rinkai 

Na ir vienas didžiausių bei kone visame pasaulyje plačiai naudojamas sprendimas – Microsoft Dynamics NAV arba tiesiog Microsoft Dynamics Navision, o neseniai tapęs Dynamics 365 Business Central. Lietuvoje irgi yra adaptuota ir pilnai išversta bei mūsų rinkai pritaikyta programinės įrangos versija. Bene didžiausi du privalumai yra tie, jog ši programa yra nuolat palaikoma ir tobulinama bei ją galima plėtoti pagal esamus verslo poreikius ir tai, jog programą galima plėsti, nepriklausomai nuo verslo poreikių. Tai reiškia, kad didžiausias Navision  pliusas prieš aukščiau minėtas programas – pritaikomumas ir dideliam verslui su jo specifiniais poreikiais.

Kaip jau minėjome, Navision archyvuose visuomet lieka visi padaryti įrašai, nes niekas negali jų ištrinti, o jei koreguoja – viskas yra matoma. Taip užtikrinamas maksimalus skaidrumas ir apskaitos tęstinumas. 

Iš techninės pusės, Navision turbūt yra labiausiai pritaikyta veikti kaip VVS (iš šio sąrašo), kadangi ji ir pristatoma kaip verslo valdymo sprendimas su apskaitos funkcija. Be to, informacijos, ypač anglų kalba, kaip panaudoti įvairias programos funkcijas – gausu visame internete, be to, Business Central versijai reikiamų sprendimų modulius galima pirkti iš viso Pasaulio Microsoft partnerių. Lietuviškos informacijos arba palaikymą lietuviškos versijos padės padaryti pas jus programą įdiegę partneriai. 

Apibendrinimas 

Taigi, turime net keturias populiariausias apskaitos programas Lietuvoje. Visos jos, daugiau ar mažiau save pateikia ir kaip visapusišką verslo valdymo sistemą, tačiau iš jų tik viena tai daro aukščiausiu lygiu – Dynamics NAV. Kitos sistemos yra daugiau tik įrankis apskaitai su tam tikrais papildomais moduliais, kuriuos turi ERP įrankiai. Rivilė – tai populiariausias sprendimas smulkiam ir vidutiniam verslui Lietuvoje. Finvalda – labai patogiai ir paprastai perprantamas įrankis, taip pat idealiai tinkantis smulkiam ir vidutiniam verslui. Debetas – bene ilgiausiai visoje Lietuvoje veikianti buhalterinės apskaitos programa su itin išsamiu duomenų analizavimu. Na, o Microsoft Dynamics NAV – universali verslo valdymo sistema su pajėgiais moduliais vesti apskaitą, geriausiai tinkančiais ir stambesnėms įmonėms.