Kaip ir kiekviena sritis, buhalterinės paslaugos taip pat nuolat kinta, juda pirmyn. Kadangi apskaita yra labai plati ir savyje apima daugybę skirtingų verslo procesų bei teisės aktus, pokyčių taip pat gali būti įvairių. Kiekvienam verslo atstovui arba suinteresuotai šaliai gali būti įdomu sužinoti, kokie pokyčiai turėtų būti labiausiai pastebimi šioje srityje, 2022 metais. Būtent tam paskyrėme šį straipsnį, kad apžvelgtume, kokios tendencijos, niuansai išryškės ir, kaip buhalterinė apskaita keisis 2022 metais.

Kratantis stiprios pandemijos įtakos, inovacijos ir technologinis progresas išlieka dėmesio centre

„Pandemija“ vis dar yra vienas iš populiariausių raktažodžių visame verslo pasaulyje. Nors bandoma judėti pirmyn, tačiau šis globalus reiškinys labai smarkiai pakeitė viską, kas vyksta aplink mus.

Kaip buhalterinė apskaita keičiasi pandemijos akivaizdoje? Žymiai daugiau procesų ir programų keliasi į „debesį“. Jeigu stebėsime bendrus pokyčius, vienas pirmųjų dalykų, kuriuos galima pamatyti – investicijų augimas. Programinės įrangos kūrėjai, besispecializuojantys apskaitos technologijų kūrime, per 2021 metus labai daug dėmesio skyrė investicijų rinkimui, kad patenkintų netikėtai, per pandemiją išaugusius poreikius. Bendros investicijos į sektorių augo bent penktadaliu. Statistikos duomenimis šis sektorius nuo kitų metų turėtų augti po maždaug 7-8% per metus (3-4 kartus sparčiau nei iki pandemijos). Tai reiškia, kad tūkstančiai naujų vartotojų susikurs paskyras ir vis daugiau verslo subjektų ims naudotis naujų technologijų inovacijomis.

Tiek investuotojai, tiek pats verslas, kuriam ta apskaita reikalinga, nori tvarių sprendimų, duodančių nauda ne tik šiandien, bet ir ateityje. Ekspertų nuomone, apskaitos sritis įėjo į skaitmeninės transformacijos ciklą. Nors buvo daug baimės ir panikos dėl to, kad technologijos greitai pakeis buhalterius ir apskaitos specialistus, aiškėja, kad programinė įranga duoda didesnę naudą, kaip įrankis patyrusių specialistų rankose, bet ne autonominis problemų sprendėjas.

Dėl šių priežasčių galima teigti, kad technologinės inovacijos ir progresas yra kiekvieno buhalterinės apskaitos specialisto interesuose. Jos praplės žmogaus galimybes ir jie galės atlikti daugiau darbo per tą patį ar net trumpesnį laiką. Tad buhalterinės paslaugos Vilniuje ar bet kurioje kitoje vietoje turėtų po truputėlį tapti dar labiau optimizuotos.

Buhalterinės paslaugos – plečiasi paslaugų spektras 

Visos pandemijos metu labai didelės dalies buhalterių ir apskaitos specialistų rolės ir vaidmenys išaugo. Kadangi beveik visuomet jie yra tie žmonės, kurie geriausiai jaučia „finansinį pulsą“, jų turimos žinios ir informacija teikė be galo daug naudos sprendimų priėmėjams, kurie ieškojo būdų, kaip kurti vertę ir mažinti nuostolius pandemijos supančiotame pasaulyje. 

Bemaž pusė buhalterinių paslaugų teikėjų, kuriuos viena bendrovė apklausė JAV, Jungtinėje Karalystėje ir daugiau nei pusė įmonių Australijoje teigė, jog pandemija leido suprasti, kad reikia teikti daugiau nei tik audito ir dokumentų tvarkymo paslaugas. 

Augant verslo poreikiams ir jiems besiplečiant, buhalterinės apskaitos paslaugos ir šioje srityje reikalingas žinių spektras taip pat prasiplėtė. Apskaitos bendrovės pradėjo savo klientams teikti ir verslo analitikos paslaugas, patarti dėl įmonės finansų valdymo ar siūlyti efektyvius sprendimus nuotoliniam dokumentų valdymui, komunikacijai ir darbui. Neapsieita ir be sprendimų kibernetinio saugumo srityje, nes daugiau duomenų išsikėlus į internetinę erdvę, padidėjo ir įsilaužėlių dėmesys šiai sričiai.

Išaugęs ir toliau augantis dėmesys žmonėms ir įvairovei

Kone visose verslo srityse matome tai, kad pasaulis keičiasi iš esmės. Apie socialinius pokyčius darbo rinkoje kalba visi. Tiek pat, kiek menksta dėmesys ir mažėja straipsnių apie pandemiją, kone proporcingai auga diskusijų apie socialinius apskaitos sferos aspektus, kiekis. Jas galime suskirstyti į dvi dalis:

  1.     Įvairovę ir lygybę
  2.     Pareigybių pokyčius ir įgūdžius, reikalingus darbui.

Bent jau vakarų šalyse, pandemija sukūrė tokį reiškinį, vadinamą „Didžiuoju atsistatydinimu“. Dėl to, kad labai daug žmonių pandemijos apsuptyje paliko savo pozicijas, iškilo dėmesys tam, kad šioje srityje dirbantys specialistai jaustųsi turintys karjeros galimybes ir galėtų būti ambicingi. Trumpiau tariant – apart technologijų, buhalterinės apskaitos paslaugos labai daug dėmesio skyrė žmonėms, kurie jas atlieka.

Įvairovė ir lygybė

Socialinė lygybė yra viena iš karščiausių diskusijų temų nūdienos pasaulyje. Didelė problema vis dar yra atlyginimų neproporcingumas, kai moterims apskaitos specialistėms, užimančioms analogiškas pozicijas, mokama nuo 10% iki 50% mažiau nei jų kolegoms vyrams. Galime džiaugtis, kad Lietuvai tai negalioja, kadangi pas mus tarp buhalterinės apskaitos srityje dirbančių darbuotojų dominuoja moterys.

Ir didžiausios pasaulyje apskaitos paslaugų bendrovės ėmė kreipti dėmesį į tai, kad buhalterinės paslaugos, jas suteikiančių žmonių prasme, taip pat pasidarytų įvairesnės ir siūlytų lygesnes galimybes. Nors ne visiems, bet šiek tiek mažiau nei pusei apskaitos specialistų, palikusių darbo vietą per pastaruosius 5 metus, išėjimo priežastimi tapo arba netolygus žmonių vertinimas arba jų poreikių įtraukimo į bendrą įmonės veiklos planavimą, stoka.

Pareigybių pokyčiai ir įgūdžiai, reikalingi darbui

Nors daug kas ir paliko savo darbo vietas, tačiau į rinką ateina ir daug naujų specialistų. Vien JAV buvo sukurta ~2-3 tūkstančiai naujų darbo vietų šiame sektoriuje, kol beveik visuose kituose sektoriuose darbo vietų skaičius mažėjo. Tačiau naujos darbo vietos atsirado ne veltui. Buhalterinės paslaugos tapo reiklesnės kokybei ir naujos darbo vietos yra itin koncentruotos į aukščiausią specialistų kompetencijų kokybę bei geriausius analitinius gebėjimus.

Tie, kurie samdo apskaitos specialistus, visada susidurdavo su didžiuliais iššūkiais rasti gero lygio specialistą. Išorinės buhalterinės paslaugos didele dalimi ir tapo tokios populiarios, nes verslui pernelyg ilgai trukdavo procesas, kurio metu būdavo ieškoma, ką samdyti. Tačiau didele problema tapo ir talentų išlaikymas, kadangi tikrai daug kas ėmė palikti savo darbo vietas. Vadovaudamiesi trimis rekomendacijomis, įmonių vadovai gali tikėtis išlaikyti savo buhalterinių paslaugų specialistus darbo vietose ilgesnį laiką:

  1.     Investuoti į jų kompetencijų kėlimą,
  2.     Peržvelgti jų atlyginimo ir premijavimo struktūrą, ar viskas atitinka reikalavimus kompetencijai ir rinkos standartus,
  3.     Pasiūlyti lanksčias sąlygas darbui ir karjeros galimybes.

Apibendrinimas

Taigi, kaip matome, tendencijos 2022 metais apima viską, kas prasidėjo ir buvo pastebima dar praėjusiais metais. Tik, jeigu idėjos ir vizijos praeitais metais buvo tik konceptualiame lygmenyje, šiais metais vis daugiau dalykų ima iš planų virsti realiais veiksmais ir projektais. Didesnis dėmesys technologijoms, lankstesnės ir perspektyvesnės darbo sąlygos bei pačio apskaitos specialisto kompetencijų plėtra apibrėžia tai, kas labiausiai keisis šioje srityje ateinančiais metais!