Jaunas verslas susiduria su gausybe iššūkių. Pirmiausiai – pritraukti klientus ir jiems parduoti savo prekes ar paslaugas. Tačiau norint būti konkurencingiems nuo pirmųjų dienų ir kuo greičiau tapti finansiškai stabiliais, taip pat reikia tinkamai paskirstyti lėšas ir optimizuoti sąnaudas. Nenuneigsime, kad vienos iš jų bus svarbesnės už kitas. Dėl to reikia žinoti ir atidžiai pasirinkti, į kurias sritis ir paslaugas verta investuoti, o kur geriau susilaikyti. Buhalterinės paslaugos – be abejonės tokia sritis, tačiau kokie kiti dalykai yra svarbūs jaunam verslui?

Pirmiausia apžvelkime, kuo svarbios yra buhalterinės paslaugos

Joks verslas negali tikėtis veikti pelningai ar efektyviai, jeigu nesistengia tvarkingai vesti verslo (vadybos) apskaitą, kuri yra buhalterinės apskaitos dalis. Aiškiai matome tendenciją, kad didžioji dalis jaunų įmonių buhalterinėms paslaugoms atlikti samdo profesionalias įmones. Kokybiškos buhalterinės paslaugos naudingos tuo, kad leidžia aiškiai matyti įmonės finansinę būklę, tikslingiau valdyti turimus pinigų srautus, atitikti keliamus reikalavimus bei išvengti nemalonumų iš priežiūros institucijų. Metų gale tinkamai vedama buhalterija gali padėti pasiekti įvairias lengvatas ar net gauti apdovanojimus už puikius finansinius rodiklius, įrodyti verslo potencialą investuotojams.

Samdant apskaitos įmonę, užtikrinamas operatyvumas, vedama tvarkinga apskaita už tikėtina pigiau nei tai, padarytų įmonės viduje samdytas buhalteris(-ė).

Negana to, dėl aplaidžios ar prastos „buhalterijos“ gali vėluoti mokėjimai. Tai kenkia reputacijai. Todėl buhalterinė apskaita kaip paslauga yra naudingas pasirinkimas.

Buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančios bendrovės, kaip „BPO House“ taip pat siūlo:

  • susijusių apskaitos ir finansų dokumentų administravimą;
  • plataus spektro konsultacijas;
  • finansų direktoriaus ar analitiko paslaugas.

Negalima pamiršti, kad nebūtina kurti darbo vietos

Jeigu verslas nori samdyti specialistą pilnu etatu, kuriam į rankas reikėtų mokėti 1000€, tai darbdaviui ši darbo vieta iš tiesų kainuoja mažiausiai ~1670€. Didelę dalį lėšų reikia sumokėti mokesčiams (SODRA, GPM), o kur dar darbo vietos kaina (kompiuteris ir programos, darbo priemonės ir pan.). Dėl to jaunam verslui siūloma maksimalizuoti išorės specialistų, tokių kaip laisvai samdomi konsultantai (vadinamieji freelanceriai) teikiamas galimybes.

Galite rasti jaunų, ambicingų specialistų beveik bet kurioje srityje. Dauguma jų ieško ilgalaikio bendradarbiavimo. Beveik vienareikšmiškai – už atlikto darbo kiekį (sukurtą vertę) mokėsite mažiau nei įmonės viduje dirbančiam darbuotojui. Minusas toks, kad dažniausiai užduočių atlikimas trunka ilgiau. Taip pat gali būti sunkiau valdyti įvairius procesus bei tekti taikytis prie freelancerių grafiko. Tačiau sutaupyti – tikrai pavyks.

Dar vienas laisvai samdomo personalo pliusas – greičiau rasite kas užimtų poziciją. Jų profiliai – atvirai pasiekiami įvairiose internetinėse platformose ir socialiniuose tinkluose.

Tik rekomenduotume nesamdyti freelancerių buhalterinės apskaitos funkcijai atlikti, nes jie tikrai neturės veiklos draudimo, tikėtina bus apsikrovę darbais su kitais klientais ir jums nesuteiks kokybiškų ir savalaikių paslaugų.

Kuo daugiau procesų automatizuosite – tuo daugiau sumažinsite išlaidas

Kuo toliau – tuo daugiau procesų tampa automatizuotais. Dauguma bendrovių jau naudoja įvairią programinę įrangą bei technologinius sprendimus, kurie leidžia mažinti etatų skaičių, bet tuo pačiu didina gamybos ar pardavimų apimtis, mažina kitas sąnaudas.

Net ir tokios sritys, kaip jau minėtos buhalterinės apskaitos paslaugos atliekamos naudojant pažangias Microsoft Dynamics 365 Business Central, Rivilė, BSS ERP ar kitas specializuotas programas. Nebereikia vesti nepatogių ir daug vietos užimančių popierinių archyvų ir gaišti laiką bei švaistyti kitus resursus (laiką, energiją).

Dabartiniame pasaulyje galima rasti automatizuotą arba supaprastintą sprendimą beveik bet kuriam procesui versle. Buhalterija, gamyba, klientai, sandėliavimo procesai, logistika, finansai ir beveik visos kitos sritys turi po kelias, o net ne vieną, išmanias sistemas, kurios supaprastina jūsų įmonės kasdienybę ir padeda sumažinti sąnaudas. Su dauguma įrankių jau po pirmojo mėnesio naudojimo galima matyti aiškią finansinę naudą.

Valstybės ir ES parama

Europos Sąjunga ir Lietuvos valdžia skiria nemažai lėšų ir privačiam sektoriui Lietuvoje bei finansuoja pačias įvairiausias sritis. Jeigu esate jaunas verslas, tikrai galite rasti bent vieną ar net kelias jūsų įmonei tinkančias paramos priemones. Dažniausiai jos būna pateikiamos subsidijų, paramos arba lengvatų pavidalu. Tokias priemones paprastai valdo UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), VĮ „Lietuvos verslo paramos agentūra“ (LVPA), VĮ „Nacionalinė mokėjimo agentūra“ (NMA) ir pan.

Subsidijos yra dažna paramos forma ir bene pati geidžiamiausia tarp įmonių. Subsidija – negrąžintina išmoka. Tai reiškia, jūsų verslui skiriama lėšų, programos kryptį atitinkančiam verslo tikslui įgyvendinti (pirkimas, renovacija, investicijos ir pan.).

Tiesioginė parama, panašiai kaip ir subsidija, yra suteikiama piniginiu pavidalu. Tačiau skirtingai nei subsidija, parama dažniausiai yra išmokama per kelis kartus ir dažniausiai skirta remti žemės ūkio veiklą (tiesioginės išmokos už deklaruotą plotą, mažo derlingumo žemės, išmoka jaunajam ūkininkui ir pan.).

Lengvatos – dažniausiai suteikiama valstybės paramos priemonė. Lengvatos būna labai įvairiu pavidalu – nuo sumažintų palūkanų imant paskolą (INVEGA kompensacija) iki mažesnių mokesčių tarifų, neapmokestinto pelno arba dalinio, kai kurių darbo vietų finansavimo.

Jauno verslo atstovai turėtų pasidomėti paramos programomis ir gauti viską, kas jiems priklauso!

Investicijos į personalą

Jau minėjome, kad jaunam verslui ne visuomet apsimoka kurti darbo vietą. Todėl, taupant lėšas ir resursus, reikia pradėti nuo strategiškai svarbiausių pozicijų. Juose įdarbintus žmones turėtų būti svarbu išlaikyti kuo ilgiau ir daug investuoti į jų kompetencijų bei profesinių įgūdžių ugdymą. Augdami kartu su nauja įmone, jie galės duoti daug naudos, bei laikui bėgant, greičiausiai imsis vadovaujančio darbo, o tai dažniausiai yra daug geriau, nei samdyti naują darbuotoją iš šalies. Juk ilgą laiką įmonėje dirbantis darbuotojas geriau žinos verslo poreikius, pažinos savo kolegas ir daug greičiau pradės atlikti savo funkcijas. Taip pat įmonės turi didinti savo darbuotojų įsitraukimą, kas leidžai pasiekti dar geresnius rezultatus.

Dažniausiai jaunos įmonės stengiasi kurti strategines darbo vietas pardavimų, marketingo (reklamos ir rinkodaros) ir finansų srityse. Šių skyrių darbas užtikrina veiklos tęstinumą ilguoju laikotarpiu, nes jie atlieka darbus bei priima sprendimus dėl naujų pinigų atėjimo į įmonę per pardavimus, resursų naudojimo ir įvaizdžio formavimo. Na, o tai yra tos sritys, kurios daro bene didžiausią įtaką įmonės rezultatams ir plėtrai – svarbiausioms jauno verslo siekiamybėms!

Apibendrinimas

Yra tikrai ne viena sritis, kuri svarbi jaunam verslui. Buhalterinės paslaugos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar kitoje Lietuvos vietoje esančiam verslui yra vienas iš svarbiausių ir prioritetinių dalykų, kuriais reikia pasirūpinti. Susikoncentruokite į strateginių darbo vietų kūrimą, automatizuokite procesus ir investuokite į personalą ir naudokitės visomis paramos priemonėmis, kurios yra prieinamos. Štai kas svarbiausia jaunam verslui!